U toku svog školovanja nauči da predstavi i razumije prostor, razradi projekte stambenih i individualnih objekata , upozna se sa istorijskim razvojem arhitekture i poznatim građevinama.Nakon završenog školovanja arhitektonski tehničar može da se zaposli u projektnim biroima kao saradnik ovlaštenih projektanata , opštinskim organima (urbanizam) i tako učestvuje u planiranju i razvoju grada,izrađuje nacrte i tehničku dokumentaciju na računaru, izrađuje građevinsku dokumentaciju i kalkulacije,zajedno sa inženjerima rukovodi gradilištem.
Zajedno sa doktorima, rade na području unapređenja zdravlja bolesnih i zdravih osoba, sprečavanja bolesti, liječenja i rehabilitacije kao i očuvanju zdravlja. Zdravstvenu njegu obavljaju samostalno ili kao članovi zdravstvenog tima. Njihovi su pacijenti djeca, odrasli i starije osobe. Rade na vrlo različitim radnim mjestima od patronaže do jedinica intenzivne njege nekad samostalno, nekad u timu, a nekad pomažu ljekarima.
Primjenjuje razne postupke liječenja traumatizovanih, ortopedskih, internističkih i hroničnih bolesnika. Vrlo često primjenjuju razne vrste liječenja u preventivne svrhe. Fizioterapeuti pomažu bolesnim i ozlijeđenim osobama u povećanju pokretnosti, ublažavanju boli te sprečavanju i ublažavanju trajnih posljedica bolesti i ozljeda. Njihovi su pacijenti bolesnici s ozljedama glave i kičme, prelomima, upalom zglobova, moždanim udarom, bolovima u krstima te s bolestima živčanog, dišnog i drugih tjelesnih sistema.
Obavlja tehničke poslove vezane za istraživanja iz farmakologije, unapređuje primjenu rezultata istraživanja na području farmacije, zdravstva i drugih srodnih nauka. Farmaceutski tehničar sarađuje u radu analitičke laboratorije apoteke, izrađuje preparate, ispituje kvalitet lijekova, kontroliše rok trajanja lijekova, bira ambalažu za preparate koji se izrađuju u apoteci, vodi evidenciju analitičke laboratorije, radi s farmaceutskim sirovinama u pripremi i proizvodnji gotovih farmaceutskih proizvoda. Farmaceutski tehničar koji radi u apoteci obavlja poslove na spravljanju lijekova za koje postoje standardni recepti.
Pod nadzorom stomatologa, izrađuju različita protetska pomagala u stomatologiji i vrše njihov popravak. To se, prije svega, odnosi na izradu kalupa za proteze, zatim izradu totalnih ili djelimičnih fiksnih ili mobilnih proteza,nadogradnje za zube ili dijelove zuba koji nedostaju i na izradu pomagala za ispravljanje anomalija u rastu zuba i čeljusti.Također, oni vode brigu o stomatološkoj opremi i instrumentima.
Provode zdravstvenu njegu trudnica, porodilja, novorođenčadi i ginekoloških bolesnika, učestvuju u zdravstvenom odgoju žena u vezi sa trudnoćom,dojenjem, prehranom i njegom novorođenčeta kao i u prevenciji bolesti. Akušersko-ginekološki tehničari učestvuju u zbrinjavanju žena prije, tokom i poslije porođaja, njeguju novorođenčad te pružaju pomoć i daju informacije za koje su ovlašteni članovima porodice.
Glavna su pomoć arhitektima i inženjerima građevinarstva. Oni učestvuju u izradi građevinskih i arhitektonskih projekata i vode računa da se posao na gradilištu izvodi u skladu sa projektom. Tehničari građevinarstva u svom radu koriste računar i specijalne programe za crtanje, tako da je za sve tehničare potrebno poznavati i informatiku. Da bi se neki objekt gradio što brže, kvalitetnije i jeftinije, potrebno je gradnju planirati, izraditi projektnu dokumentaciju i onda sve to “na terenu” ostvariti.
Zajedno sa inženjerima geodezije, snima teren, premjerava, izrađuje planove i karte zemljine površine i vrši registrovanja u katastarske knjige. Prikupljeni podaci o koordinatama tačaka u prostoru, izgledu površine, vodenim granicama i sl. prikazuju se na geodetskim kartama. Svrha izrade navedenih planova i karata je njihovo korištenje u drugim tehničkim i društvenim strukama. Osim na izradi planova i karata određenih područja, geodetski tehničari blisko sarađuju s građevinarima i arhitektima.Pružaju im potrebne informacije prije same izgradnje, prate nastale promjene te u skladu s njima mijenjaju dotadašnje planove.
Sve veći broj informacija i njihovih korisnika bitno potiče razvoj grafičke industrije. Grafička tehnologija toliko je uznapredovala da su zanimanja na tom području brojna. Poslovi grafičkih tehničara svih profila predstavljaju jednu od prvih karika u lancu grafičke proizvodnje. Grafički tehničar organizuje pojedine faze tehnološkog procesa u izradi štampane forme, u štampi i u grafičkoj doradi. On vodi i nadgleda pojedine faze tehnološkog procesa, prati izvršavanje radnih naloga, poštovanje rokova te kvalitetu i količinu proizvedenog. Prema potrebi, obavlja korekturu proizvoda. U radu se služi računarom, tipometrom (instrument za određivanje veličine slova i slogova), a treba znati raditi i na grafičkim mašinama. Grafički tehničar priprema autorov rukopis u obliku sloga ili filma te izrađuje štampanu formu. Ovaj posao obavlja ručno, mašinski ili pomoću računara. Crteže i slike obrađuje reprofotohemijskim postupcima kojima ih prenosi na matrice i različite vrste fotografskih materijala. U toku rada se služi fotografskim aparatom, aparatom za umnožavanje, filmovima, štamparskim pločama, hemikalijama i bojama.
Obavljaju poslove u istraživanju na području hemijskog inženjerstva, planiraju, organizuju i vode hemijske, farmaceutske, biohemijske i prehrambeno-tehnološke procese i proizvodnju u preradi nafte, naftnih derivata, hrane, lijekova, poljoprivrednih hemikalija, kozmetičkih proizvoda, sredstava za pranje i čišćenje itd. Oni se bave i unapređenjem proizvodnje, organizuju i izvode poslove nadzora kontrole kvaliteta, kao i primjenom proizvoda.Hemijski tehničari rade u hemijskoj laboratoriji.
Rade na otkrivanju onečišćenja, zračenja, buke i drugih faktora okruženja koji narušavaju zdravlje. Predlažu i provode odgovarajuće mjere kako bi se očuvalo zdravlje ljudi. Predmet njihove analize je sve što čovjeka okružuje i sve što on koristi: voda, zemlja, zrak, hrana, prostori za stanovanje i rad, sredstva za higijenu i predmeti za opštu upotrebu. Zapošljavaju se u zavodima za javno zdravstvo, u industriji posebno prehrambenoj privatnim ustanovama i sanitarnoj inspekciji. U zavodima za javno zdravstvo mogu raditi u laboratorijima ili higijensko- epidemiološkoj službi.
Bave se uljepšavanjem svojih mušterija. Frizeri šišaju kosu I oblikuju frizuru. Frizeri peru kosu, šišaju je,kovrčaju i boje i na kraju oblikuju frizuru. Dok peru kosu, šamponiraju je i masiraju joj vlasište, ispiru je i njeguju zaštitnim preparatima, koji odgovaraju vrsti i kvalitetu kose.
Pomažu ljudima da postignu i očuvaju zdrav i lijep izgled.Oni njeguju kožu i ispravljaju nesavršenosti lica i tijela koje nisu u domenu medicine.Većina kozmetičkih tehničara radi u kozmetičkim salonima. Njihovi poslovi obuhvataju njegu koželica i tijela, oblikovanje tijela i šminkanje.